Anasayfa / Genel / Yabancı Vatandaşlık Başvurusu Şartları

Yabancı Vatandaşlık Başvurusu Şartları

vatandaşlık başvurusu

Türkiye’de yaşamını sürdüren yabancıların Türk vatandaşlığına yönelik olarak kazanımları, avantajları ve ne gibi durumlarda vatandaşlıktan yararlanabileceklerini sizler için derledik. Ülkemizde gün geçtikçe ikamet eden yabancı sayısı hızla artış gösteriyor. Ekonomik standartların yükselmesi, yabancı iş gücünün devlet tarafından desteklenerek teşvik edilmesi akabinde yabancıların yönlerini Türkiye’ye çevirmelerini sağlıyor.

Türkiye’de yabancılara izinler konusunda profesyonel olarak Vural danışmanlık hizmet veriyor. Yabancıların ikamet, çalışma izinleri itina ile alınmakta.

Uzun yıllar ülkemizde ikamet ederek iş hayatını sürdüren yabancıların büyük hayallerinden bir tanesi T.C. vatandaşı olarak yaşamlarını sürdürmek istemeleridir. Bunun için yabancıda belirli şartlar aranmakta, herhangi bir suça karışmamış olması gerekmekte ve ayrıca belirli yıllar boyunca ülkede oturum sağlamış olması gibi şartlar aranmaktadır.

Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vatandaşlık başvurusu yapabilmek için (14.02.17) en az 1 milyon dolara ev alana, minumum 2 (iki) milyon dolar yatırım yapan veya 3 milyon dolara kişisel mevduat hesabı açan yabancı uyruklu kişilere Türk vatandaşlığı verilmekte. Bu tür vatandaşlık başvurusu doğrudan vatandaşlık başvurusu olarak tabir edilir.

Türk vatandaşlığı kazanımı kişinin doğumu ile birlikte kazanılması yada sonradan kazanılması olarak 2 çeşit olarak nitelendirilir. Eğer yabancı uyruklu kişi Türk vatandaşı olan kütüğe kayıtlı bir bayanla evlenirse, ya da bir bayan Türk vatandaşlığı bulunan bir erkek ile evlenirse bu durumda otomatik olarak vatandaşlık kazanılır.

Türkiye Cumhuriyeti devleti içerisinde Türkiye vatandaşı statüsünde bulunan kişilerden meydana gelecek olan yeni doğan bebeklerin soy bağı ve yerinden dolayı T.C. vatandaşlığına otomatik olarak hak kazanır.

Doğan çocuk Türk vatandaşı olan babaya soy ağacı olan bağlı olması durumunda Türk vatandaşı olarak ikamet eder.

Türk vatandaşlığı kazanan yabancının Türkiye’deki tüm yurttaşların yararlandığı hak’lardan yararlanabileceği bilinmektedir. Üstelik vatandaşlık başvurusu olumlu sonuçlanan yabancıların bundan sonra her hangi bir izin belgesi, kısıtlamalara maruz kalmayacaktır.

Önerilen

Medium Nedir? Konu Geliştirme Sistemi

Medium yenilikçi bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sosyal medya birimleri olan Facebook, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica