Anasayfa / C Programlama / Oop Nesne yönelimli programlama

Oop Nesne yönelimli programlama

Türkçesi Nesne yönelimli programlama (NYP), İngilizcesi Object Oriented Programming Özetle bir bilgisayar programlama yaklaşımıdır. Günümüzde pekçok çağdaş programlama dili tarafından desteklenmektedir.
Nesneye yönelik programlama uygulamayı oluşturan varlıkları modellemek için; veriler ve onlar üzerinde işlem yapan yordamların bir arada bulunduğu “nesneler” kullanılır. Buna veri soyutlama adını veriyoruz. Nesneye yönelik programlama çeşitli temel unsurları vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kapsülleme (Encapsulation)
  • Kalıtım (Inheritance)
  • Çok biçimlilik (Polymorphism)
Nesneye Yönelik Programlama
Nesneye Yönelik Programlama

Kapsülleme: Yönettiği kod ve veriyi birbirine bağlayan ve bu ikisini dış kaynaklı karıştırma ve yanlış kullanımlardan koruyan mekanizmadır.

Kalıtım(Inheritance): Genel niteliklerini ebeveyninden alan ve böylece bir nesneyi daha genel bir durumun özel bir örneği yapan özelliktir.
Kalıtım
Şekilde görüldüğü gibi Kangal köpeği çoğu özelliğini hiyerarşik olarak kalıtım yoluyla kazanır

Çok Biçimlilik(Polymorphism): Genel anlamda bir adın birbiriyle ilişkili fakat teknik açıdan farklı iki veya daha fazla amaç için kullanılabilmesi yeteneğine denir.

Örnek çok biçimliliği pek desteklemeyen C’de, mutlak değer bulma işi üç ayrı fonksiyon adı gerektirir. Abs(), labs() ve fabs(). Bu fonksiyonlar sırasıyla bir tamsayının, bir uzun tamsayının(long integer) ve bir gerçel sayının (reel) mutlak değerini hesaplar. Fakat çok biçimliliği destekleyen C++’da bu fonksiyonlar abs() gibi tek bir isimle adlandırılır. Fonksiyonun çağırmak için kullanılan veri tipi, gerçekte hangi fonksiyonun çalışacağını belirler. Böylece bir fonksiyon adının birkaç amaç için kullanılması mümkündür. Buna fonksiyonların aşırı yüklemesi (function overloading) adı verilmektedir.
Nesneye Yönelik Programlama Örnek

Önerilen

C# Veri Türleri ve Değişkenler

Bu yazımızda C# dilinde kullanılan veri tiplerini ele alacağız. Aslında bu konu sadece C# için ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica