Anasayfa / Genel / 18 mart çanakkale zaferi

18 mart çanakkale zaferi

Çanakkale Dur Yolcu
Çanakkale Dur Yolcu

Kısa Açıklama

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.[9] İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti konumundaki İstanbul’u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya’yla güvenli bir tarımsal ve askeri ticaret yolu açmak, Alman müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı’na girmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Savaş sonucundan iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir. Wikipedia Açıklamasının Tümü

Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Sözleri

  • Geldikleri gibi gidecekler
  • Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepnize hatırlatırım.
  • Atatürk’ün yabancı orduların şehit düşen askerleri için, ”Şimdi dost bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Huzur içinde uyuyun. Bizim için Mehmetler ile Jonny’ler arasında bir fark yok” dediğini, yabancı şehitlerin annelerine de ”Oğullarını uzak ülkelerden buraya gönderen anneler siz de gözyaşlarınızı silin. Oğullarınız şimdi bizim bağrımızda huzur içinde yatıyor. Canlarını bu ülkede kaybederek, onlar artık bizim de evlatlarımız oldu” demiştir.

Bundan seneler önce Çanakkale’ye gitme fırsatım olmuştu 120 kişilik bir grup ile 1 haftalık bir süreliğine Çanakkale’de bir kamp programında bulunmuştum rehberimizin anlattıklarından önemli birkaç olayı paylaşmak istedim…

Meçhul Asker

Çanakkale Meçhul Asker Anıtı
Çanakkale Meçhul Asker Anıtı

Anzak askeri , öldürüldüğü bir askerimizin başını keserek savaş sonunda Avustralya’ya hatıra olarak götürmüş , orada halkına bu kesik başla hava atmıştır. Anzak askeri daha sonra yaptığına pişman olmuş , mahzeninde yıllarca sakladığı Türk Askeri nin kesik başını Türk yetkililere ölmeden önce teslim edilmesini vasiyet etmiş , 10.03.2003 tarihinde ölümünden hemen sonra çocukları Türk Şehidinin kesik başını Avusturya Büyük Elçiliğimize teslim etmişlerdir. Ardından Çanakkale’de meçhul asker için bir anııt yapılmıştır.

Savaşın Kazananı

18 Mart Çanakkale Savaşı sadece ülkemiz için önemli bir savaş değildir tüm dünya açısından önemlidir Çanakkale Savaşının kazananı ülkemizdir  Çanakkale Geçilmez…!

Çanakkale Savaşı İle İlgili Resimler

Önerilen

Medium Nedir? Konu Geliştirme Sistemi

Medium yenilikçi bir sosyal medya platformu olarak karşımıza çıkıyor. Diğer sosyal medya birimleri olan Facebook, ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yandex.Metrica